درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us
گردشگری سلامت در مشهد

بررسی شهر مشهد از منظر گردشگری سلامت

هر چند کشور ایران هنوز به موفقیت چشمگیری در حوزه گردشگری سلامت نرسیده است اما شهر مشهد به دلیل اینکه یکی از قطب های مذهبی کشور است و دارای منابع آب گرم غنی است و به کشورهای آسیای میانه بسیار نزدیک است توانسته است در حوزه گردشگری سلامت بسیار قوی ظاهر شود و بسیاری از اعراب که اعظم گردشگران سلامت این شهر را تشکیل می دهند با هدف زیارت و هم چنین کسب سلامتی جسمی و روحی به این شهر سفر می نمایند.
می توان گفت شهر مشهد به شهر بی رقیب در حوزه گردشگری سلامت تبدیل شده است چرا که گردشگری سلامت در این شهر با گردشگری مذهبی ادغام شده است و بسیاری بر ای باورند که زیارت نیز جزئی از گردشگری سلامت محسوب می شود.
شهر مشهد به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) یکی از قطب های گردشگری ایران است و سال هاست که میزبان گردشگران داخلی و خارجی است و به همین دلیل از نظر زیر ساخت های اقامتی از دیگر شهرهای کشور مجهز تر می باشد و از سوی دیگر دارای بسیاری از جاذبه های گردشگری و تفریحی همانند آرامگاه فردوسی ،آرامگاه نادر،خانه ملک ،مدرسه پریزاد، پارک ملت،پارک ارم،پارک میرزا کوچک خان جنگلی است.علاوه بر جاذبه های درون شهر دارای شهرک های ییلاقی و توریستی در پیرامون شهر است شهر طربقه و شاندیز و بندگلستان از جمله این شهرک ها هستند.

گردشگری سلامت مشهد
چشمه گراب نیز یکی از ظرفیت های طبیعی این شهر برای جذب گردشگران سلامت است.
این جشمه در نزدیکی روستای غنجه در مسیر اصلی مشهد –نیشابور قرار دارد این چشمه دارای خواص درمانی همچون افزایش ترشحات بزاق،معده،صفرا و در نتیجه پاکسازی بدن می شود.
هم چنین این شهر دارای دسترسی هوایی و زمینی و ریلی مناسبی برای گردشگران می باشد.
از سوی دیگر شهر مشهد دارای بیمارستان های مجهز برای پذیرش گردشگران سلامت است و تیم مجرب پزشکی بیمارستان پتانسیل پذیرش گردشگران سلامت را دارند و پزشکان این شهر بسیار توانمند هستند.
به مراکز پزشکی زیر به عنوان بهترین های شهر می توان اشاره کرد.
بیمارستان رضوی مشهد:
این بیمارستان دارای ۲۵۶ تخت فعال است .و با خدمات تخصصی قلب پذیرای تعداد بسیاری از گردشگران سلامت است.
هم جنین جراحی های زنان و زایمان،جراحی پلاستیک،رادیولوژی و سونوگرافی و اطفال نیز از خدمات این بیمارستان برای گردشگران سلامت محسوب می شود.
بیمارستان امام رضا :
این بیمارستان با ۸۸۳ تخت فعال یکی از اولین و تخصصی ترین بیمارستان های کشور می باشد و سالانه گردشگران سلامت بسیاری از خدمات بیمارستان استفاده می نمایند.ارتوپدی،ارولوژی،چشم پزشکی، جراحی عمومی،پوست،گوش و حلق وبینی و ….. جزء خدمات این بیمارستان است.
جراحی عمومی و جراحی قلب عمده ترین خدمت این بیمارستان برای گردشگران سلامت در سال های اخیر بود است.
بیمارستان خاتم انبیاء و قائم نیز جزء بیمارستان هایی هستند که به ارائه خدمت به کردشگران سلامت می پردازند.
در کل می توان گفت توان اجرایی شهر مشهد از دیگر شهر های کشور در حوزه گردشگری سلامت بالاتر است و این شهر با نظم و انسجام بیشتری به آن پرداخته است.هم چنین هماهنگی بین ارگان های مختلف در این شهر بیشتر است. از طرفی شهر همانند زمین حاصلخیز به منظور جذب توریسم درمانی است و فقط کافی است بخش های مختلف شهر به هم وصل شود.

هر توریستی که وارد شهر می شود می تواند از پتانسیل بالای شهر استفاده نماید.چرا که سال هاست پیشرو های بازاریابی به این مهم اشاره دارند که کسانی در عرصه ی رقابت موفق تر هستند که بتوانند مجموعه ای از نیازهای آشکار و پنهان مشتری را برطرف نمایند و در کل رضایتش را کسب نمایند و گردشگرانی که به این شهر وارد می شوند می توانن بدون هدر رفتن زمان به سیاحت و زیارت بپردازند و در گنارش از خدمات پزشکی شهر استفاده نمایند.

از آنجایی که گردشگری سلامت فقط شامل جراحی های قلب و جراحی های پر ریسک نمی باشد و شامل خدمات دندانپزشکی و ارتوپدی و داخلی و … نیز می باشد مشهد گزینه بسیار مناسبی برای توریست های عرب می باشد. خصوصا در سال های اخیر و با بالا رفتن ذلار و اختلاف قیمت بین دلار و تومان ایرانی مشهد میزبان بسیاری از گردشگران خارجی بوده است .

با نظر به پایان نامه خانم طاهره حضرتی