درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us
هتلداری در ایران

دلیل نارضایتی گردشگران خارجی از هتل های ایرانی

هدف اصلی ما از بررسی هتل های ایرانی آموزش مدیریت هتلداری است امیدواریم که بتوانیم راهنمای فعالان هتلداری باشیم.

به دلیل اینکه هتل ها بخش مهمی ار فرایند گردشگری هستند هتلداری به یکی از اصلی ترین زیرساخت های صنعت گردشگری تبدیل شده است و متاسفانه ایران در هتلداری بسیار ضعیف عمل می نماید و در این مقاله قصد داریم که به بررسی دلایل نارضایتی گردشگران خارجی از هتل های ایرانی بپردازیم.
بسیاری بر این باورند که گردشگران خارجی با هدف آشنایی با کشور و گشت و گذار در مکان های تاریخی وارد ایران می شوند و محل اسکان از اولیت بالایی در نظر گردشگران برخوردار نیست این در صورتی است گه گردشگران خارجی نظر متفاوتی دارند و هتلداری ایران را در حد فرهنگ ایرانی نمی دانند.
هتل ها به نحوی نماینده کشور برای انتقال فرهنگ و هویت ملی هستند و می توانند نقش مهمی را در انتقال هویت ملی هر کشور ایفا نمایند در نتیجه آموزش هتلداری جایگاه ویژه ای در تربیت مدیران و فعالان این حوزه دارد.
موفقیت هر سازمانی بستگی به هنسجام و درک تک تک نیروی انسانی از هدف کلی و ارزش های آن سازمان دارد و این در صورتی که پرسنل هتل ها هیچ هماهنگی با کلیت یک هتل ایرانی ندارند.اکثر هتل های ایرانی به دلیل عدم آشنایی مدیران هتل ها با اصول مدیریت هتلداری به نحوی اداره می شوند که جز ناهماهنگی و نابسامای چیزی برای نمایش به توریست خارجی ندارند.

اکثر هتل های ایرانی برای مدرن نشان دادن خود سعی دارند که به سبک اروپایی دکور شوند و این درحالی است که توریست خارجی ترجیح می دهد که هتل متناسب با فرهنگ ایرانی چیدمان شود تا وسیله ای باشد برای شناخت بیشتر کشور.ایران دارای ملیت های گوناگونی است که می توان در دکور کردن هتل های شهر های مختلف از آنها استفاده کرد.پرسنل به جای اینکه از افراد غیر مطلع انتخاب شوند می توانند از افراد تحصیل کرده که آموزشهای هتلداری لازم را گذرانده باشند انتخاب شوند تا دغدغه راضی نگهداشتن گردشگر خارجی و انتقال فرهنگ و هویت ایرانی را داشته باشند و این در حالی است که در هتل ها با پرسنلی بی حوصله و بی هدف مواجه هستیم.
از سوی دیگر در یک هتل ایرانی بهتر است که انواع غذاهای محلی سرو شود و گردشگران بتوانند با غذاهای ایرانی آشنا شوند و بدانند که در هر شهر و استانی چه غذاهایی پخت می شود وتنوع غذایی کشور باید به یک گردشگر خارجی نشان داده شود ولی متاسفانه توریست های خارجی از منوهای تکراری و نبودن تنوع غذایی در ایران بسیار ناراضی اند.
متاسفانه به دلیل اینکه اکثر پرسنل هتل ها به زبان انگلیسی تسلط ندارند ارتباط بین گردشگر و کارمندان هتل ها به سختی انجام می شود و به این منظور هیچ تصمیمی اندیشیده نشده است. زمانی که گردشگران در هتل حضور دارند بهترین زمان برای معرفی بخش های مختلف استان ها می باشد و کارمندان هتل ها می توانند از ایران و ایرانی بگویند و ساعت ها توریست ها را سرگرم نمیایند و ترغیبشان کنند که جاهای بیشتری را ببینند و زمان بیشتر ی در کشور بگذرانند.

آموزش هتلداری باید در برنامه های هتل ها قرار بگیرد.


آموزش هتلداری از بخش های اصلی است که باید در برنامه های یک هتل گنجانده شود چرا که پرسنل نقش بسیار مهمی در رضایت گردشگران بازی می نمایند.
و در راس کارمندان مدیران هستند که برای عملکرد بیشتر باید آموزش ببینند چرا که مدیریت هتلداری قبل از هر چیز نیاز به برنامه و استراتژی دارد و چنانچه یک مدیر علم کافی به این مسئله نداشته باشد و به نوعی توجیه نباشد که چه تاثیر بزرگی می تواند در گردشگری کشور داشته باشد نمی تواند تاثیر به سزایی داشته باشد.
نظافت یکی از اولیه ترین نیازها در هتل ها می باشد که متاسفانه به خوبی انجام نمی شود و موچب نارضایتی گردشگران می شود.
باید خاطر نشان کرد زمانی که گردشگران در هتل ها می گذرانند نیز بخشی از خاطرات و تجربه هایشان در سفر محسوب می شود و هتل ها را باید به عنوان بخش لاینفک گردشگری دانست نه جایی صرفا برای استراحت.یک توریست می تواند ساعت ها در هتل وقت بگذراند و در صورتی که یک هتل برنامه های مناسبی فراخور فرهنگ ملی برای گردشگران داشته باشد می تواند سودآوری را نیز برای مجموعه خود افزایش دهد چرا که بسیاری از هتل ها دلیل عدم رسیدگی بیشتر را نداشتن بودجه می دانند این در حالی است که بسیاری از برنامه ها نیاز به خرج های هنگفت ندارد و فقط کافی است کمی بیشتر تامل کرد.
هتل را باید مثل خانه ای در نظر گرفت که برای یک مهمانی به آنجا رجوع می کنیم و تمام حال خوب ما پس از پایان ضیافت به نوع رفتار و پذیرایی میزبان بستگی دارد می توان بعد از یک مهمانی با دنیایی از حال خوب بازگشت و یا تمام مهمانی را به تمام شدن و بازگشت فکر کرد. یک پردشگر باید در تمام سفر دلخوش بازگشت به هتل و آرامش و راحتی باشد که برایش درآنجا مهیاست.گردشگران بعد از هر سفر خاطراتشان را با خود خواهند برد و چه بهتر که با خاطره سازی های کوچک هتل ها را بخشی از خاطرات همیشگی گردشگرانی که در هتلمان اقامت داشته اند نمایید و در بازه های زمانی مختلف سعی کنیم با یک پیام کوچک و فرستادن یک عکس از طریق شبکه های اجتماعی برای مهمانان خود تجدید خاطره نماییم و آنها را ترغیب نماییم که دوباره به دیدارمان آیند.

هتلداری در ایران نیاز به فرهنگ سازی دارد.

هتلداری نیاز به فرهنگ سازی دارد و این ممکن نیست مگر با آموزش هتلداری و مدیریت هتلداری ایجاب می نماید تمامی مدیران و پرسنل مجاب شوند که تک تکشان چه نقش مهمی در گردشگری ایفا می نمایند چرا که بخش بزرگی از صنعت گردشگری وابسته به نیروی انسانی است و پرسنل هتل ها نیز از این دسته جدا نمی باشند و نقش اصلی میزبانی از مهمانان خارجی بر عهده آنهاست و از نظافت چی و مسئول خرید و آشپز و کمک آشپز و دربان و ….همه سهم بزرگی در رضایت مهمانان دارند و هدف در هتلداری صرفا رضایت گردشگر است چرا که هتلی موفق است که انتخاب سالهای متوالی یک گردشگر باشد.مدیران هتل ها باید ارزش بیشتری برای نیروی انسانی خود قائل باشند و برای آنها برای رفتار بهتر و مناسب تر انگیزه سازی نمایند.

برگرفته از پایان نامه سید عارف چینی