درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us
گردشگری سلامت در ابران

نقاط ضعف و قوت ایران در صنعت گردشگری سلامت

کشور ایران با وجود پتاسیل بالای خود در حوزه گردشگری سلامت به دلیل عدم وجود سیاست های کلان و برنامه های زیر ساختی به پیشرفت چشم گیری در جذب توریسم گردشگری نداشته است.
بدین منظور سعی می کنیم به بررسی نقاط قوت وضعف ایران در حوزه گردشگری سلامت بپردازیم.

نقاط قوت کشورایران در گردشگری سلامت

قیمت پایین
ایران به نسبت کشورهای اروپایی و آمریکایی و هم چنین دیگر کشورهای خاورمیانه دارای قیمت های مناسب چه در جراحی و خدمات دندانپزشکی و …. است لذا بدین سبب انتخاب بسیاری از مسافران کشورهای همسایه است.
کیفیت بالا
با وجود قیمت های پایین در خدمات گردشگری سلامت کیفیت بالایی در خدمات کشور ایران وجود دارد و طبق آمار و بررسی های انجام شده مهمانان کشورهای همسایه با رضایت خاطر ایران را ترک می نمایند. امروزه تبلیغات دهان به دهان توسط مهمانانی که درکشور حضور داشته و از خدمات پزشکی کشور استفاده نموده اند موجب شده است که ایران به برندی با ویژگی خدمات با کیفیت در گردشگری سلامت نزدیک تر شود.
غریب نوازی ایرانیان
از زمان های دور ایرانیان به مهمان نوازی و غریب نوازی شهرت داشته اند و مهمان نوازیشان موجب ایجاد حس اعتماد و اتکاپذیری در مسافران می گردد.اصولا هر انسانی در زمان بیماری به توجه و مهربانی بیشتری احتیاج دارد و نوع رفتار با یک بیمار موجب می شود احساس بهتر و خوشایندتری داشته باشند.
لیست انتظار کوتاه
یکی از معظلات در گردشگری سلامت این است که بیماران باید هفته ها یا ماه ها در صف انتظار بمانند تا نوبتان شود ولی در ایران این روند سریعتر اتفاق می افتد.هم چنین در ابران خدماتی اراده می ود که در بسیاری از کشور ها ممنوع است برای مثال انتقال یک عضو از یک فرد زنده به فرد دیگر همانند پیوند کلیه که در کشور ما به راحتی انجام می شود و پیوند کلیه یکی از عمل های پر طرفدار مسافران می باشد.

گردشگری سلامت

نقاط ضعف کشور ایران در گردشگری سلامت

جزیره ای کارکردن بیمارستان ها
هیچ یکپارچگی و هماهنگی بین بیمارستان هایی که در این حوزه فعالیت می نمایند وجود ندارد و هر بیمارستان به صلاح دید خود عمل می نماید و عدم وجود استاندارهای لازم موجب ایجاد شکاف هویتی برای کشور به عنوان یک برند ملی فعال در حوزه گردشگری سلامت می نماید.
متغیر بودن قیمت ها در بیمارستان مختلف
همان گونه که توضیح دادیم یکی از نقاط قوت ایران در گردشگری سلامت قیمت مناسب آن است ولی متغییر بودن قیمت در بیمارستان های متفاوت موجب عدم اعتماد پذیری شده است و این صنعت را رها شده و نامتوازن به تصویر کشیده است.
عدم ثبات در قوانین و تغییر زیاد آنها
به دلیل اینکه در توریسم گردشگری هیچ نظارت واحدی وجود ندارد و قوانین توسط تمامی ارگان های زیربط به صورت یکپارچه وضع نمی شود بنا به زمان و پر رنگ شدن هر سازمانی قوانین تغییر می نمایند و این عدم ثبات بسیار آزار دهنده است.
حضور دلالان در بیمارستان ها و فرودگاه ها
به دلیل اینکه هیچ سازمانی به صورت جدی بر این صنعت نظارت ندارد و از طرفی پر درآمد بودن آن موجب شده است که دلالان عرصه را به دست بگیرند و با هدف کسب درامد بیشتر این حوزه را به هر سمت که تمایل دارند سوق دهند.
عدم وجود همکاری بین بخش های مختلف
به دلیل تمامی مواردی که در بالا اشاره شد هیچ رابطه درست و حساب شده ای بین هتل ها و آژانس های مسافرتی و بیمارستان ها و خدمات بعد از عمل وجود ندارد و همین عدم همکاری موجب عدم رضایت بیماران شده است.

در مجموع با وجود نقاط ضعف و قوت ایران، این کشور در سال های اخیر توسط کشورعراق برای عمل های زیبایی و جراحی بسیار انتخاب شده است ولی هنوز نتوانسته با کشورهای هند و مالزی و ترکیه هم ردیف قرار گیرد چرا که از نظر هتلداری و عدم حمایت قوانین بین المللی از کشور از آنها فاصله دارد و
کشور ایران هیچ گاه انتخاب کشور های اروپایی نیست چرا که فاصله زیاد بین کشورها به دلیل نیاز به مراقبت های بعد از عمل ریسک سفر را بسیار بالا می برد.