درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us
خانه داری در هتلداری

وظایف خانه داری در مدیریت هتلداری

هدف از شرح خانه داری آموزش مدیریت هتلداری است چرا که خانه داری به عنوان اصلی ترین دپارتمان هتل ها نقش بزرگی در عملکرد سازنده هتل ایفا میکند.

خانه داری بخش بزرگی از هتلداری را تشکیل می دهد و هم چنین یکی از اصلی ترین بخش های هتلداری به حساب می آید لذا اهمیت ویژه ای در مدیریت هتلداری دارد و از آنجایی که بیشترین نیروی انسانی نیز به بخش خانه داری اختصاص داده میشود آموزش هتلداری و نکات ویژه خانه داری به پرسنل این بخش از اهمیت و اولویت بالایی برخوردار است و به همین دلیل مدیران هتلداری و کسانی که مدیریت هتلداری را بر عهده دارند باید تمهیدات مناسب را برای این بخش بیاندیشند.
خانه داری شامل نظافت اتاق ها سالن های پذیرایی و رستوران ها و سرویس بهداشتی می شود و تمامی بخش های هتل باید توسط پرسنل بخش خانه داری جارو و گردگیری و مرتب شوند و شاید در نگاه اول بسیار ساده به نظر بیاید ولی از آنجایی که خانه داری داری نکات بسیار ریزی است و کوچکترین چیزها توسط مهمانان دیده می شود نیاز به دقت خاص دارد و هر هتلی نیز دارای اصولی خاصی می باشد و همه نکات باید رعایت شود و منظور از خانه داری تمیز کردن و شستن نیست و گاهی حتی نابه جایی یک وسیله در اتاق ها نشان از بی نظمی در نگاه مهمانان است لذا با توجه به اینکه بسیاری از نیروی انسانی این بخش بدون اهمیت به تاثیرگذاری آنها انتخاب می شوند باید آموزش هتلداری در این بخش وجود داشته باشد چرا که حتی اگر هتل بهترین ها را به مهمانانش عرضه نمایند اشتباهات پرسنل این بخش می تواند تمامی زحمات را به باد دهد.
پرسنل بخش خانه داری اصولا از بین کسانی انتخاب می شود که توان حجم کاری آن را داشته باشند چرا که باید تعداد حداقل ۱۵ اتاق را در یک شیفت نظافت نمایند اما بخش آموزش هتلداری موظف است که تمام قوانین مخصوص این بخش را به کارکنان آموزش دهد برای مثال نظافت باید در ساعت های خاصی در هتل ها انجام شود و زمان نظافت مهمانان نباید در اتاق ها حضور داشته باشند.
اگر مهمانی نیاز به نظافت اتاق خود داشت زمانی که از اتاق خود خارج می شود با آویز درخواست تمیزی اتاق پرسنل خانه داری را در جریان قرار می دهد.
پس از تحویل دادن اتاق ها توسط مهمانان علاوه بر تمیز کردن اتاق بخش خانه داری موظف است که اتاق را به طور کامل چک کند تا چیزی خراب یا گم نشده باشد برای مثال باید سالم بودن تلویزیون ،پریزهای برق،سالم بودن اتو و وسایل برقی کنترل شود یک خانه دار باید چک نماید که تلفن،مداد،خودکار،چوب لباسی،کتری،منوی غذا،دنپایی حمام و… در اتاق ها وجود داشته باشد.
از طرفی هنگام تحویل اتاق به مهمانان باید در حمام دو دست خوله،شامپو،صابون کلاه دوش وجود داشت باشد و اتاق تمیز باشد که تمیزی اتاق شامل تمیزی کف و داخل حمام سرویس بهداشتی و در و تمامی وسایل نز می شود.
درست است که مدیریت هتل ها را در نگاه آخر در رضایت گردشگران می توان بررسی کرد اما از آنجایی که بزرگترین بخش هتل مربوط به خانه داری است بخش بزرگی از مدیریت هتلداری منوط به چگونگی مدیریت کارکنان این بخش است.

خانه داری هتلداری
تیم خانه داری از افراد متعددی تشکیل می شود که شامل اتاق داران،نظافت چی ها،مسئول نظافت چی ها،متصدی سرویس بهداشتی،سرپرست شب،باغبان ها،سرپرست باغبان ها،سرپرست فضای عمومی،مسئول طبقات می باشد که هر یک دارای وظایف منحصر به فر د هستند.
خانه داری به دلیل اینکه به طور مستقیم با مهمانان در ارتباط است قلب هتل نامیده می شود.
دپارتمان خانه داری به صورت ۲۴ ساعته و در سه شیفت در خدمت مهمانان است شیفت اول از ۷ صبح شروع می شود و تا ۳ بعد از ظهر ادامه دارد.شیفت دوم از ۳ بعد از ظهر تا ۱۱ شب است و شیفت شب از ۱۱ شب شروع و تا ۷ صبح ادامه دارد.در هیچ هتلی کار کردن خانم ها در شیفت شب مجاز نمی باشد.
هر شیفت باید کمی زود تر از شروع شیفت گزارشات شیفت قبل را چک نماید و تقسیم کار انجام شود.
در هر هتل خانه دار زن و خانه دار مرد وجود دارد که وظایف متفائتی دارند و خانه دارهای زن وظیفه تمیز کردن اتاق ها را به عهده دارند و خانه دارهای مرد وظیفه جابجایی مبلمان و تعمیرات را نیز به عهده می گیرند.در هتل های پیشرفته خانه دارها در سمینارها و همایش های مربوط به هتلداری شرکت می نمایند چرا که در صورتی می توان در این حوزه موفق بود که آموزش هتلداری را در برنامه های کاری گنجاند و از طرفی خانه دارها باید به پرسنلی که تحت نظارت آنها کار می کنند نیز آموزش دهند.
اصولا آموزش هتلداری در روزهای نخست استخدام پرسنل انجام می شود برای آموزش پرسنل از فیلم و کتاب آموزشی نیز می توان استفاده کرد و در روزهای اول استخدام کارهای سنگین به نیروهای استخدامی سپرده نمی شود و زمان بیشتری به آموزش هتلداری اختصاص داده می شود.
از آنجایی که خانه داری یکی از سخت ترین کارها در هتلداری است مدیریت هتلداری ایجاب می نماید که مدیران هتل ها برنامه هایی برای بالا بردن انگیزه کارکنان خود داشته باشند.