درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us
گردشگری تاریخی

پتانسیل ایران در گردشگری تاریخی

این مقاله با هدف آموزش گردشگری تاریخی نوشته شده است.

آموزش گردشگری ایجای می نماید که به هدف اصلی گردشگری بپردازیم و باید خاطر نشان نماییم که هدف اصلی گردشگری آشنا شدن با فرهنک ها و تمدن ملت هاست و بسیاری از گردشگران با هدف دیدن مکان های لوکس سفر نمی کنند بلکه آنچه برایشان مهم است این است که با گشت و گذار در بازاها و مکان های باستانی حس و حال گذشته ها راتجربه کنند و از بودن در این مکان ها از اعماق وجود حس رضایت داشته باشند و با دنیایی از آرامش به کشور خود باز گردند. گردشگری تاریخی که به آن گردشگری میراث نیز گفته می شود نقش بزرگی را در این صنعت به عهده دارد و مدیریت گردشگری ایجاب می نماید که رسیدگی به گردشگری تاریخی کشور ها در راس برنامه های مسئولان قرار گیرد.برای روشن شدن این مهم می توان از مراسم بزرگذاشت مولانا که سالانه در ترکیه برگزار می شود و تعداد زیادی از گردشگران آسیایی و اروپایی را به سمت ترکیه روانه می کند اشاره نمود.و تعداد مراجعین به این کشور در این زمان مشخص هفت درصد کل گردشگران جهان را به خود اختصاص داده است و این دلیلی بر آن است که گردشگران تمایل زیادی به گردشگری میراث دارند. ایران دارای پتانسیل بسیاری در گردشگری تاریخی است چرا که دارای غنای فرهنگی و تمدن تاریخی است و باید خاطر نشان کرد که مولانا که همه ساله مراسم بزرگداشتش در ترکیه خیل گردشگران را به سمت خود می خواند نیز از بزرگترین علما و شاعران ایران زمین می باشد.اما به دلیل اینکه ما از پتانسیل های این مرز و بوم غافلیم نتوانسته ایم به جایگاه خوبی در حوزه گردشگری الاخصوص گردشگری تاریخی برسیم.

بالا بردن سطح آموزش گردشگری تاریخی باید در اولویت مسئولان قرار گیرد.

امید است که با آموزش گردشگری که امروزه روز پر رنگ تر از قبل گردد و بتوان سطج دانش جامعه از مسئولان تا افراد عادی را بالا برد و در رونق این بخش از گردشگری بیشتر کوشید. کشور ها و سرزمین هایی که برنامه ها و استراتژی های مناسبی برای این بخش از گردشگری دارند و مدیریت گردشگری از اولویت های آنهاست به راحتی می توانند پیشرفت نموده و در دنیا خوش بدرخشند. ما در کشوری زندگی می کنیم که زادگاه و پرورش دهنده ی انسان هایی چون حافظ و سعدی بوده است واین درحالی است که بیشترین آمار گردشگری جهان را روز بزرگداشت شاعر پر آوازه ایرانی مولانا در ترکیه به خود اختصاص داده است اما سعدی و حافظ که به بلاعت و شیوایی کلام و هم چنیم عمیق بودن نوع بیانشان در جهان معروفند و بسیاری سر تعظیم در مقابلشان فرود آورده اند در کشورمان به فراموشی سپرده شده اند و مشکل این است که ایرانیان نیز علمی به عمق کلامشان ندارند و سرزمینی که از غنای فرهنکی خود غافل باشد نمی تواند در مسیر یاری رساندن به گردشگران خارجی برای پی بردن به این مهم یاری رساند. و این دلیلی شده است که در سالهای اخیر به آموزش گردشگری بیشتر بپردازیم. سعدی که به شهامت و دلیری و روحیه حقیقت جویی در کلام معروف بوده است می تواند خود به تنهایی دلیلی برای حضور گردشگران برای آشنایی بیشتر با فرهنگ غنی کشور و زبان پارسی باشد.

گردشگری تاریخیمدیریت گردشگری ایجاب می نماید که با تمهیدات لازم از گردشگری تاریخی برای تصویر سازی درستی از ایران در جهان استفاده نماییم.

با توجه به اینکه متاسفانه ایران به عنوان کشور تروریسم در دنیا معرفی شده است ما برای از بین بردن این تصویر که هم خوانی با واقعیت تمدنمان ندارد نیازمندیم که چهره ی واقعی خود را با نشان دادن شعرا و حکمایی چون حافظ به رخ جهانیان بکشیم و نشان دهیم که ایران مهد هنر و تمدن است چرا که همجون حافظ هایی را پرورانده که در دنیا بی بدیل هستند و همتا ندارند و در جای جای جهان هر کس که آنها را شناخته سر تعظیم فرود آورده و هنوز هم پس از گذشت قرن ها اشعارش موجب شعف و تحسین ملت هاست. حضرت حافظ می تواند به تنهایی نماینده میراث ایرانی باشد و دلیلی است برای کوشیدن صنعت گردشگری کشور تا بتواند با رونق گردشگری تاریخی در دنیا خوش بدرخشد. و هم چون می توان از بزرگانی چون فردوسی و خیام نام برد و همه این بزرگان دلیل بر فرهنگ ایرانی دارند اما متاسفانه ایران در گردشگری تاریخی بسیار ضعیف عمل نموده است و این درحالی است که کشوری چون ترکیه با بزرگداشت شاعر و حکیم ایرانی توانسته بخش بزرگی از گردشگری را به خود اختصاص دهد. و در ایران هنوز به ارزش گردشگری تاریخی به اندازه ای که باید پی برده نشده است و هنوز فکر می کنیم اگر در گردشگری موفق نیستیم به دلیل لوکس نبودن و نداشتن خدمات لوکس قابل ارائه به گردشگران است این در حالی است که با مدیریت گردشگری مناسب می توان بر روی گردشگری تاریخی سرمایه گذاری نمود و توریست های بسیاری را از اقصی نقاط دنیا به سوی کشور جذب نمود. سال هاست که ایران را با ترکیه مقایسه می کنیم و نداشتن هتل های لوکس ترکیه و بازار های خریدش را دلیل عدم موفقیت خود می دانیم و هیچ گاه به درآمد ترکیه از مکان های تاریخی اش نمی اندیشیم و امیدواریم سطح علمی و آموزش گردشگری ایرانیان به حدی بالا رود که پی به منابع ارزش مند خود برده و بیشتر از قبل در گردشگری تاریخی خود بکوشند.چرا که عملکرد مسئولان و فعالان در این حوزه نیست که موجب رونق گردشگری میراث می شود بلکه همکاری تک تک افراد جامعه برای رشد این بخش مهم است و باید بدانیم که میراث فرهنگی جزئی از پیشینه تمامی ملت ایران است و هم باید در حفظ و نشان دادن چهره واقعی ایرانی کوشا باشند. علاوه بر شاعران و حکمای ایرانی به دلیل اینکه در طی قرن ها ایران اقوام و پادشاهان بسیاری را به خود دیده است و در هر دوره ای تمدن و قوانین خاصی بر کشور حاکم بوده است و داستان های بسیاری را از سرگذرانده است می تواند هزاران دلیل و انگیزه برای گشت و گذار تاریخی در کوچه و پس کوچه های شهرهای ایرانی وجود داشته باشد. هر شهر ایران ناگفته های بسیاری برای کردشگران تاریخی خود دارد که بی صبرانه منتظر حضورشان است که خود را به رخ کشیده و ساعات نابی را برایشان رقم زند.