درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us
اشکان بروج

گردشگری زیبایی و سلامت

صنعت گردشگری به‌عنوان یکی از صنایع پیشروی جهان، شاخه‌ها و زیرشاخه‌های متعددی دارد که هرکدام از آن‌ها سهم قابل‌توجهی را در تولید ناخالص ملی کشورها و ارزآوری برای دولت‌ها و بخش خصوصی ایفا می‌کنند. یکی از انواع گردشگری؛ گردشگری سلامت است که خود شاخه‌ها و زیرمجموعه‌های گوناگونی دارد مانند گردشگری پزشکی و گردشگری زیبایی. اینکه گردشگری زیبایی چیست و اصولاً چرا امروزه مردم برای انجام اعمال جراحی، بخصوص جراحی‌های زیبایی اقدام به سفر می‌کنند و تعدادی از مقاصد گردشگری سلامت و زیبایی ازجمله مباحثی هستند که در این مقاله قصد داریم به آن‌ها بپردازیم.

گردشگری سلامت و زیبایی

شاید شما هم در مراجعه به کلینیک‌های زیبایی در شهرهای بزرگ مانند تهران با افرادی مواجه شده باشید که از کشورهای همسایه برای انجام اعمال جراحی زیبایی به ایران سفر کرده‌اند و دوران نقاهت خود را در هتل‌ها و بعد از اندکی بهبودی، با گشت‌و‌گذار در مناطق دیدنی و خوش آب‌و‌هوای ایران سپری می‌کنند و سپس مجدداً برای ویزیت پزشکشان مراجعه می‌نمایند.

همان‌طور که در مقاله‌های قبلی به آن پرداخته‌ایم؛ گردشگری سلامت یکی از شاخه‌های مهم صنعت گردشگری است که در آن سفرهای کمتر از یک سال و بیش از چند روز به‌قصد دریافت خدمات پزشکی، سلامتی و زیبایی صورت می‌پذیرد.

گردشگران این‌گونه سفرها علاوه بر دریافت خدمات بهداشتی، سلامت، پزشکی و زیبایی با توجه به قابلیت‌های مقصد در برآورده کردن نیاز اقامت آن‌ها و بازدید از مکان‌های زیبا، امکانات حمل‌ونقل و سایر خدمات مورد نیازشان، اقدام به انتخاب مقصد مناسب سفر خود می‌نمایند.

در گردشگری زیبایی، گردشگران به دنبال افزایش زیبایی چهره و یا تناسب‌اندام هستند. شاید تعجب کنید ولی برخی از این سفرها صرفاً برای انجام خدمات زیبایی مانند انواع رنگ و هایلات مو در کلینیک‌های زیبایی معتبر بین‌المللی صورت می‌پذیرد. اما عمدۀ سفرها به‌قصد اعمال جراحی زیبایی است، مانند جراحی بینی، انواع بوتاکس و تزریق ژل، ابدومینوپلاستی و یا پیکرتراشی، کاشت مو، برطرف کردن انحرافات و زاویه سازی فک و صورت، ایمپلنت و یا لمینیت دندان و صدها روش جراحی سرپایی و یا سنگین پزشکی که در جایی خارج از مرزها صورت می‌پذیرد.

سفر برای زیبایی و سلامت

دلایل سفر به مقاصد گردشگری زیبایی

از آنجا که عمده‌ترین دلیل سفر در گردشگری زیبایی، دستیابی به خدمات سلامتی و زیبایی با بهترین کیفیت و پایین‌ترین قیمت است؛ بسیاری از صاحب‌نظران حوزۀ مدیریت گردشگری بر این باورند که گردشگری زیبایی یک پدیدۀ قیمت محور است. فرض کنید که فردی در ایالات‌متحده قصد انجام یک عمل زیبایی بسیار مرسوم را مانند جراحی بینی داشته باشد. بر اساس تحقیقات؛ یک آمریکایی با انجام این جراحی در برزیل می‌توانند تا ۳۰ درصد پس‌انداز نمایند. در هند می‌توانند تا ۹۰ درصد پس‌انداز نموده و اگر در تایوان این عمل را انجام دهد، فقط یک‌چهارم از هزینه‌ای که در کشور خود باید پرداخت نمایند را می‌پردازد. به‌علاوه در مقاصدی مانند کاستاریکا، مکزیک، ترکیه و تایوان آمریکایی‌ها می‌توانند انتظار داشته باشند که کمتر از نیمی از مبلغ معمول در کشورشان را بپردازند.

علاوه بر انتخاب مقاصد گردشگری سلامت و زیبایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کیفیت بهتر مراقبت‌های زیبایی و سلامتی، و استفاده از درمان‌هایی که تحت پوشش بیمۀ محلی قرار نمی‌گیرند نیز از دیگر دلایل رجوع به گردشگری زیبایی است. همچنین بسیاری از گردشگران به دنبال دریافت خدمات زیبایی و سلامت بدون ماندن در صف‌های طولانی و لیست‌های انتظار بلند و بالا هستند و ترجیح می‌دهند در زمانی که برای تعطیلات و مرخصی خود در نظر گرفته‌اند این‌گونه کارهایشان را به انجام برسانند تا اینکه منتظر باشند تا از کلینیک در زمان نامعلومی با آن‌ها تماس گرفته شود.

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته، تبلیغات زیاد مقاصد گردشگری، افزایش تمایل مردم به استفاده از خدمات زیبایی، فریبایی زندگی گالری‌وار و نمایشی، تصاویر پررنگ و لعاب رسانه‌های جمعی مجازی، مردم را به‌سوی این مقاصد می‌کشاند و انجام سفرهای گردشگری سلامت تبدیل به یک پرستیژ اجتماعی برای قشر خاصی از مردم شده است.

البته شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که بسیاری از گردشگران سلامت و زیبایی نیز دلیل انجام سفر خود را معنا بخشیدن به سفر عنوان کرده‌اند. این افراد دوست داشتند در کنار اکتشاف مکان‌های زیبای جدید کاری نیز در جهت ارتقای سلامت و زیبایی خود انجام دهند و به سفر خود معنا و عمق بیشتری بدهند. مقصد بیشتر این‌گونه گردشگران کشورهای شرق آسیا است و بهره‌گیری از طب سنتی شرقی، ماساژدرمانی با گیاهان دارویی و پاک‌سازی پوست با روش‌های کهن و باستانی از علاقه‌مندی آن‌ها ذکر شده است.

مقاصد گردشگری سلامت و زیبایی

با ظهور رسانه‌های ارتباط‌جمعی هرروزه توسط تصاویر زیبای مدل‌ها و طرفداران مد و زیبایی بمباران می‌شویم. از پوست و صورت بدون چین‌وچروک گرفته تا بدن بدون چربی و سلولیت، دندان‌های صدفی درخشان تا موهای کراتینه شده که در باد تاب می‌خورد، اندام ساعت شنی و گونه‌های برجسته و صورت زاویه‌دار هالیوودی همه و همه ذهن ما را به طرف استاندارهای خاصی از زیبایی سوق می‌دهد که در جستجوی آن می‌توانیم به مقاصدی در دور و نزدیک رهسپار شویم.

گاه این استانداردهای زیبایی چنان اغراق‌آمیز و غلو شده‌اند که افراد مجبور به انجام جراحی‌های بسیار سنگین و پرهزینه می‌شوند. با توجه به اینکه بسیاری از این جراحی‌ها غیرقابل بازگشت هستند، برای کاهش هزینه‌ها و دریافت بهترین کیفیت‌ها اغلب ترجیح بر این است که این خدمات در جایی انجام شود که پزشکان و جراحان تبحر و مهارت زیادی در این زمینه داشته باشند. به‌عنوان مثال، کره در میان کشورهای آسیایی بهترین جراحان برای انجام اعمال زیبایی مربوط به فک و صورت را دارد. مشتریان این جراحی‌ها علاوه بر ساکنان این کشور، اغلب از سایر کشورهای جنوب شرق آسیا مانند چین، تایوان، مالزی و اندونزی هستند. گاهی این جراحی‌ها چنان چهرۀ افراد را تغییر می‌دهند که برای دریافت کارت شناسایی جدید ملزم به گواهی پزشکی جراح، گواهی پزشکی قانونی و رای دادگاه است. گفته می‌شود مجلس چین درصدد تصویب قانونی است که افراد را ملزم به نشان دادن عکس‌های قبل از جراحی‌شان در زمان پیش از ازدواج می‌کند تا افراد در حدس چهرۀ احتمالی فرزندانشان فریب نخورند.

ایران نیز یکی از مقاصد گردشگری زیبایی و سلامت برای ساکنان کشورهای همسایه است. از جراحی‌ها و اعمال متداولی که پزشکان ایرانی مهارت و تجربۀ بالایی در انجام آن دارند و گردشگران زیبایی نیز بسیار خواستار آن هستند، اعمال جراحی دهان و دندان مانند ایمپلنت و لمینیت است که مشتریان خاص خود را از میان کشورهای حاشیۀ خلیج فارس پیدا کرده است. همچنین جراحی کاشت و ترمیم مو نیز ازجمله جراحی‌های پرطرفداری است که افراد زیادی را از کشورهای همسایه راهی کلینیک‌های زیبایی شهرهای بزرگی مانند شیراز، تهران، اصفهان و مشهد کرده است.

بنابر آن‌چه گفته شد گردشگری زیبایی و سلامت یکی از شاخه‌های مهم صنعت گردشگری است که به‌منظور استفاده از خدمات بهداشتی، زیبایی و سلامت در خارج از مرزها صورت می‌پذیرد. گردشگران زیبایی برای صرفه‌جویی بیشتر در هزینه‌ها و داشتن دوران نقاهت آرامش‌بخش و به‌یادماندنی و معنا بخشیدن بیشتر به سفر دست به انجام این‌گونه سفرها می‌زنند و مقاصد خود را از میان گزینه‌هایی که هر روز متنوع‌تر می‌شود انتخاب می‌نمایند. از آنجایی که ایران پتانسیل بالایی در زمینۀ جذب گردشگر زیبایی و سلامت دارد، امیدواریم برنامه‌ریزی‌ها و مدیریت بهتری در این زمینه صورت پذیرد تا شاهد رشد اقتصادی از قِبل این شاخه از صنعت گردشگری باشیم.