درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us

گردشگری به‌عنوان یک صنعت و سازمان‌های غیردولتی

شاید برای شما هم جالب و یا حتی کمی عجیب باشد که از گردشگری به‌عنوان صنعت یاد می‌شود و آن را به‌عنوان یکی از شاخه‌های مهم صنایع سودآور امروزی نام می‌برند. اینکه چرا گردشگری یک صنعت است در این مقاله بررسی خواهد شد. همچنین در ادامۀ مقالۀ قبلی به معرفی نمونه‌هایی از یکی از بازوهای مهم این صنعت یعنی نقش سازمان‌های غیردولتی در صنعت گردشگری خواهیم پرداخت و نمونه‌هایی از قارۀ آفریقا را بررسی خواهیم نمود. پس با این مقدمه آنچه در این مقاله خواهیم خواند از این قرار است:

  • گردشگری به‌عنوان یک صنعت
  • نقش سازمان‌های غیردولتی آفریقا در صنعت گردشگری

 

گردشگری به‌عنوان یک صنعت

اغلب در ذهن ما واژۀ صنعت با ماشین‌آلات سنگین و خطوط تولید آهنین گره خورده است مانند صنایع ماشین‌سازی، ذوب‌آهن و صنایع پتروشیمی. البته قسمتی از این تصویر ذهنی درست است اما اگر بخواهیم به تعریف صنعت در اقتصاد کلان نگاهی بیندازیم، صنعت شاخه‌ای از اقتصاد است که مجموعه‌ای از مواد اولیه، کالاها یا خدمات را به هم پیوند می‌دهد مانند صنعت بیمه، صنایع چوب و البته صنعت گردشگری.

بنابراین صنعت گردشگری به‌عنوان هرگونه فعالیت مسافرت و گردشی تعریف و در اصل مجموعه‌ای از فعالیت‌های متقابل گردشگران هنگام مسافرت به یک مکان است که منظومه‌ای از تبادل و استفاده از کالاها، مواد اولیه و خدمات مختلف را شامل می‌شود. صنعت گردشگری شامل تمام شرکت‌هایی است که محصولات و خدماتی را ارائه می‌دهند که مورد توجه و استفاده گردشگران در مراحل مختلف سفر و گردشگری است.

امروزه گردشگری یک صنعت بسیار گسترده، پرجنب‌وجوش، پویا و رشد محور است و به‌طورکلی دو راه برای بررسی تعریف صنعت گردشگری وجود دارد؛ سمت تقاضا و سمت عرضه.

با تعریف گردشگری، این فعالیت گردشگران یا افرادی است که برای مقصودی سفر می‌کنند و شامل تمام کارهایی است که آن‌ها در طول سفر انجام می‌دهند. از طرف دیگر، گردشگری به‌عنوان صنعت به مجموع تمام محصولات و خدمات مصرفی یا استفاده شده توسط گردشگران تبدیل می‌شود که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از فعالیت گردشگری آن‌ها حمایت می‌کنند. به‌این‌ترتیب؛ رزرو سفر، حمل‌ونقل، اقامت در هتل، غذا، بازدید از مقصد و غیره همه بخشی از صنعت گردشگری می‌شوند.

نقش سازمان‌های غیردولتی آفریقا در صنعت گردشگری

با توجه به سودآوری و نقشی که صنعت گردشگری در توسعۀ پایدار کشورها و همچنین جوامع محلی دارد، بدیهی است که دولت‌ها در حد توان برای سرمایه‌گذاری در این صنعت سودآور تلاش می‌کنند. در کنار فعالیت دولت‌ها و قدرت مرکزی هر کشور، سازمان‌های

خصوصی و غیردولتی نیز در این عرصه سرمایۀ خود را وارد بازار کار می‌کنند و آنچه اتفاق می‌افتد هم به سود صاحبان سرمایه است و هم مردمان محلی و جوامع کوچک و بزرگ. بدون شک رونق صنعت گردشگری با افزایش اشتغال‌زایی، افزایش درآمد و رشد اقتصادی پایدار در منطقه همراه است. طی سال‌های گذشته سازمان‌های مردم‌نهاد یا همان NGOها توانسته‌اند با جذب سرمایه در بخش‌های خاصی از صنعت گردشگری، درآمد، توسعه و رشد حاصل از این صنعت را مناطق مختلف برسانند و زمینه‌های بکری از این صنعت را به نمایش بگذارند.

گردشگری و جهانگردی یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های اقتصادی آفریقا است که تقریباً ۳٫۳٪ به کل تولید ناخالص داخلی کشورهای جنوب صحرای آفریقا کمک می‌کند و پیش‌بینی می‌شود ازنظر سهم تولید ناخالص داخلی ۵٫۲٪ بین ۲۰۱۶-۲۰۲۶ در همان منطقه رشد کند. سازمان‌های غیردولتی آفریقا نقش‌های مختلفی را در این صنعت بر عهده گرفته‌اند که در ادامه نمونه‌هایی از آن را بررسی خواهیم نمود.

نظارت بر توسعه

به دلیل رشد مداوم و هجوم گردشگران به این قاره، این صنعت در مقطعی به دلیل تأثیرات منفی مختلف بر محیط‌زیست مورد انتقاد قرار گرفته است. این موارد شامل افزایش فشار بر منابع طبیعی، جستجوی زمین‌های بیشتر برای توسعه توسط سرمایه‌گذاران، شکار غیرقانونی و ساخت‌وسازهای غیرمجاز و غیره است. برخی سازمان‌های غیردولتی به‌عنوان ناظر و منتقد سیاست‌های گردشگری توسط دولت‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر که به محیط‌زیست آسیب می‌رسانند، عمل می‌کنند. فعالیت این NGOها شامل آموزش به افراد محلی برای حفظ محیط‌زیست، تلاش برای تصویب قوانین حفاظت از محیط‌زیست، ترویج سرزمین‌های حفاظت‌شده و آموزش محافظان طبیعت است.

 ترویج گردشگری روستایی

درحالی‌که بیشتر مقاصد گردشگری در مناطق روستایی مانند سامبورو در کنیا، رودخانه اومو در اتیوپی و کابالا در

سیرالئون مستقر هستند کاملاً محسوس است که اکثر جوامع میزبان به‌ندرت از درآمد گردشگری بهره‌مند می‌شوند. به همین خاطر سازمان‌های غیردولتی تلاش خود را درجهت افزایش توسعه روستایی گذاشته‌اند؛ زیرا اغلب NGOها توسعۀ پایدار و زیربنایی را مدنظر دارند و از سرمایه‌گذاری در امور موقتی، گذرا و مرکزگرا خودداری می‌کنند. بنابراین با مشارکت و همکاری دولت‌ها در توسعه و پیشبرد زیرساخت‌ها می‌کوشند که منافع آن علاوه بر گردشگران شامل حال جوامع محلی نیز می‌شود.

 

 

مسافرت داوطلبانه

چند سالی است که مسافرت داوطلبانه در آفریقا رواج یافته است، زیرا افراد بیشتری به دنبال انجام کارهای داوطلبانه کوتاه‌مدت هستند. گردشگران در فعالیت‌هایی مانند رساندن آب آشامیدنی به مناطق محروم، ارسال غذا و دارو به پزشکان بدون مرز، آموزش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان، آموزش مسائل بهداشتی به خانواده‌ها و کارهای عمران و آبادانی خدمت کرده و درعین‌حال در تورهای جهانگردی شرکت و در مکان‌های محلی گشت‌و‌گذار می‌نمایند. بیشتر این فرصت‌های داوطلبانه توسط سازمان‌های غیردولتی محلی یا بین‌المللی ارائه می‌شود، بنابراین گردشگران بیشتری را به این قاره جذب می‌کند.

جهانگردی کنفرانسی

با همکاری سازمان‌های غیردولتی آفریقا نشست‌ها و کنفرانس‌های بزرگ که هزاران شرکت‌کننده را گرد هم می‌آورد برپا می‌شود. به‌طور ویژه بخش مهمان‌پذیری به دلیل خدمات اقامتی و پذیرایی گسترده‌ای که در طول کنفرانس‌ها مورد نیاز است از اهمیت خاصی برخوردار است.

سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی

گزارش سال ۲۰۱۶ کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل حاکی از آن است که آفریقا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی FDI بیش از ۲۵٪ را ثبت کرده است. سازمان‌های غیردولتی به‌ویژه با تأمین اعتبار پروژه‌های مختلف مربوط به توسعه، در قاره خود سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام داده‌اند.

اشتغال‌زایی

درحالی‌که انجام پروژه‌هایی که پیش‌تر ذکر شد برای اطمینان از موفقیت و توسعه مستمر به نیروی انسانی نیاز دارد. سازمان‌های غیردولتی که فعالانه درگیر توسعه و پیشرفت جوامع محلی هستند، باعث اشتغال در پست‌های مختلف در سطح مدیریتی و پایه‌ای شده‌اند. این به کشورهای آفریقایی کمک کرده است تا با نرخ بالای بیکاری به‌ویژه در جوانان مقابله کنند.

ادغام فرهنگی

سازمان‌های غیردولتی وظیفۀ خود می‌دانند که برای ایجاد اشتغال، استخدام افراد و توسعۀ مشاغل؛ بدون در نظر گرفتن قومیت، مذهب، فرهنگ، معلولیت، جنسیت و ملیت عمل کنند. بنابراین سازمان‌های مردم‌نهاد به‌عنوان زمینۀ هم‌گرایی برای فرهنگ‌های مختلف عمل می‌کنند و ادغام فرهنگی را تقویت می‌نمایند.

همان‌طور که گفته شد صنعت گردشگری، صنعتی پیشرو و پویا در جهان است که می‌تواند موجب توسعه و رشد اقتصادی جوامع مقصد گردد. سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های سازمان‌های غیردولتی و مردم‌نهاد در صنعت گردشگری با افزایش شاخص‌های اقتصادی و رفاه اجتماعی جوامع همراه بوده و توسعۀ زیربنایی جوامع محلی را دربر دارد. در آفریقا نیز همانند آسیا NGOها به کمک دولت‌ها، پیشرفت جوامع کوچک محلی، رونق روستاهای دورافتاده، افزایش بهداشت و سطح آموزش جوانان و حفاظت از محیط‌زیست را دنبال می‌کنند.