درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us

گردشگری در شیراز

شیراز یکی از منحصر به فردترین شهرهای ایران است که جاذبه های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است. شیراز به شهر عشق و شعرا آرامش معروف است و به دلیل آب و هوا و موقعیت گردشگری خود انتخاب گردشگران داخلی و خارجی بسیاری بوده است و بوی بهار نارنج سال هاست که با نام شیراز گره خورده است.
از آنجا که دغدغه گردشگری بهار آموزش گردشگری است در این مقاله به شهر شیراز خواهیم پرداخت که دارای مکان های تاریخی و باغ های زیبا و آرامگاه های مشاهیر است.
آموزش گردشگری به یکی از ملزمات مدیران فعال در حوزه گردشگری تبدیل شده است چرا که آمار گردشگری نشان می دهد که روز به روز به تعداد گردشگران اضافه می شود و نیاز است که در صنعت گردشگری حرفه ای تر عمل نمود چرا که توجه به جزئیات بیشتر شده و همچنین این صنعت رقابتی تر از قبل شده است. و از آنجایی که شیراز در گردشگری ایران نقش به سزایی دارد باید به این شهر همچون گوهری نایاب نگریست.
هر گاه سخن از حفظ و نگهداری می شود نیاز است که به آموزش توجه ویژه داشت و آموزش گردشگری نیز در سال های اخیر نه تنها به سبد کاری مدیران گردشگری اضافه شده است در میان مردم جامعه نیز توانسته موجب رشد شود و بسیاری از کارشناسان و پژوهندگان در ای صنعت معتقدند که مردم جامعه نیز می توانند در بالابردن سطح کیفیت گردشگری بسیار موثر باشند لذا آموزش گردشگری می تواند برای مردم عادی جامعه نیز موثر باشد تا بتوانند سهمی در این صنعت داشته باشند.پس بهتر است که به شیراز نیز به عنوان مهد فرهنگ ایران از دریچه آموزش گردشگری بنگریم و بیندیشیم که چگونه می توان در حفظش کوشا بود و چکونه می توان آداب مهمان داری را برای مهمانان داخلی و خارجی خود به جای آورد. اگر به عنوان یک گردشگر داخلی به این شهر سفر می نماییم باید بدانیم که برای گردشگران خارجی میزبانیم هر چند که خود نیز میهمان شهر عطر نارنج و شعر شده ایم.نوع رفتار مردم یک شهر در تصویری که در نکاه گردشگران از یک ملت می سازد بسیار تاثیر گذار است و از آنجایی که متاسفانه ایران به توروریست در جهان شناخته شده است باید بکوشیم که در گردشگری به مهمانان ثابت نماییم که این تصویری اشتباه از ایران است و چه بسا که شیراز شهر ملایمت و همدلی می تواند در ساختن تصویر و خاطره ای نو تاثیر به سزایی داشته باشد.
اگر بر روی آموزش گردشگری تاکید می نماییم یک دلیل بیشتر ندارد و آن است که در کنار هم بتوانیم برند ملی سرزمینمان را دورباره از نو بسازیم و بتوانیم در مقایل تحریم ها ایستادگی کنیم امروزه روز شهر هایی چون شیراز دارایی بزرگی برای یک ملت و سرزمین محسوب می شوند و در صورتی می توان درست عمل کرد که با دیدی باز و اندیشه ای بلند به این مهم بپردازیم و در این راه بکوشیم.به همین منظور روز نیز روز ۱۵ اردیبهشت به نام شیراز نامگذاری شده است چرا که این شهر که قدمتش حداقل به دو هزار سال پیش باز می گردد در میانه بهار که به بوی گل های بهاری آغشته گشته است می تواند بهترین میزبان برای مهمانان خود باشد و برای این تاریخ باید برنامه های هدفمند طراحی گردد.
در ادامه به مکان های تاریخی و دیدنی شهر شیراز خواهیم پرداخت.
حافظ که نمایده ی ایران و ایرانی است و سال هاست که همدم ایرانیان در شادی ها و غم هایشان بوده یکی از بزرگان ادبیات و عرفان است که به جایگاه قابل قبولی در جهان دست یافته است و گردشگران زیادی را از اقصی نقاط دنیا به سمت خودد می کشاند شاید هنوز هم برای بسیاری از ایرانیان این مهم روشن نشده است که حافظ دلیلی بر غنای فرهنگ ایرانی است و نماینده این هست که بگوید ایران سرزمینی است متفاوت و بهترین ها را در بر داشته و می تواند بهترین ها را بپروراند و قصد ما از آموزش گردشگری این است که ایرانی به ارزش های ملی خود پی برده و در حفظ آنها بکوشد.مقبره این شاعر بلند آوازه که در قرن هشتم میزیسته توسط یک معمار اروپایی که عاشق فرهنگ شرقی بوده است ساخته شده است که در تمامی فضا از نماد عدد هشت استفاده کرده است هم چنین هر بخش از بنا حرف های زیادی برای گفتن دارد و حتی رنگ های استفاده شده در این مقبره نیز از رنگ های اصلی ایرانی استفاده شده است. فیروزه ای رنگی است که در فرهنگ ایرانی ریشه دوانده و نماد عرفان و نده شده از دنیا و رسیدن به معنویات است و هم چنین ارغوانی که رنگ عشق و رسیدن به پروردگار است و قهوه ای نماد زمین است و در کنار هم قرار دادن این سه رنگ می تواند بیان کننده این مطلب باشد که در روی زمین نیز می توان به بهشت و آسمان رسید و از بندهای دنیا رها شد و پرواز نمود.
این مقبره که در شلوغ ترین خیابان شیراز بنا شده است آرامشی دربردارد که می تواند آدمی را از مشغله های روزمره و گرفتاری های دنیا رهاند و به سکوت و بینهایت رساند.

حافظیه
حافظیه یکی از محبوب ترین مکان های گردشگری خصوصا بین گردشگران خارجی است که مساحتی در حدود دو هکتار متر مربع دارد.
یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز سعدیه می باشد که مکان دفن حضرت سعدی شاعر پارسی است.این مکان که به وسیله محمد فروغی طراحی شده است در کنار باغ دلگشا شیراز قرار دارد و البته این مگان در ابتدا خانقاه سعدی بوده و بعد از فوتش نیز در همان جا دفن شده است .این بنای سفید رنگ که به صورت هشت ضلعی ساخته شده است و از سنگ های قهوه ای رنگ برای ورودی بنا استفاده شده است سالها میزبان گردشگران بوده است. هر گاه که در این مکان سر بلند کند طرح هایی به رنگ ارغوانی می بینید و این نشان دهنده آن است که این بنا به سبگ معماری ابرانی ساخته شده است و در تمامی جزئیاتش به المان های هنر معماری ایرانی پرداخته شده است. برای کسانی که در حوزه مدیریت گردشگری فعالند حائز اهمیت است که معماری ایرانی را بیشتر بشناسند و به تمامی پرسنل خود نیز بیاموزند که هدف گردشگر آشنایی با فرهنگ و هنر و معماری است و هدف دیدن پاساژهای لوکس نیست و همان طور که در علم ممدیریت کفته می شود کسانی می توانند در کسب و کار خود موفق باشند که صد در صد آن را بشناسند پس برای یک فعال گردشگری آموزش معماری ایرانی آموزش داستان های ایرانی که در پشت بناهای ایرانی است و در کل آموزش گردشگری یک الزام است و هر گاه از آموزش فاصله بگیرد از برندسازی گردشگری نیز فاصله گرفته و آنچه در گردشگری حائز اهمیت است آن است که بکوشیم برند سازمانی و ملی را رشد دهیم.
یکی دیگر از مکان های گردشگری شیراز آرامگاه کوروش کبیر است که به دستور کوروش قبل از مرگش ساخته شده است که مقبره ای ساده اما با معماری خاص است که در طول تاریخ به مکانی مقدس شناخته شده است.این مکان در زما جنگ های مقدونی به ویرانی کشیده شده است اما بعد ها به دوباره مرمت شده است. این مکان که در دشت مقان قرار دارد بعد از گذشت ۲۵ قرن هنوز هم میزبان مهمانان خود است و بسیاری از گردشگران به این مکان سفر می کنند چرا که روح کوروش و اقتدار ملی اش را در این مکان می بینند.
از باع های معروف و تاریخی شیراز می توان به باغ دلگشا اشاره کرد گه یک دنیا حرف برای گفتن دارد و ساعت ها نی توان در مقابلش نشست و آموخت. گردشگری همیشه ارزش مند بوده است چرا که سفر می آموزد و به عمق قرن ها می کشاند و می تواند انسان را از از زمان حال به گذشته ها می برد و پس از بازگشت گویی انسانی فرهیخته تر آرام تر است.
این باغ در دوره ساسانی به سبک معماری کاخ های ساسانی ساخته شده است و باغ سراسر از درختان نارنج و پرتقال پوشیده شده است و این باغ در فصل بهار بسیار دیدنی است چرا که درختان به گل می نشینند و زیبایی دو چندانی به باغ می بخشند.

مسجد نصیر الملک شیراز
از مسجد نصیر الملک که به مسجد صورتی معروف است نیز می توان به عنوان یکی از معروف ترین مساجد این شهر اشاره کرد که در نزدیکی شاهچراغ قرار دارد. این بنا منحصر به فرد که به دستور نصیر الملک در طی ۱۲ سال ساخته شده است یکی از با ارزش ترین بناهای ایرانی است و معماری این مکا که به صورت مقرنس ساخته شده در نوع خود بی نظیر است.طراحی و نگارگری که در ساخت بخش های متفاوت این مسجد به کار رفته است بی نظیر است.
باغ ارم ،باغ نارنجستان قوام و خانه زینت الملک نیز از دیگر مکان های دیدنی شیرازند که اگر به این شهر سفر کنید و به دیدنشان نروید حال خوشی که می توانند به شما عرضه کنند را از دست داده اید.
حمام و بازار وکیل نیز که در زمان زنده با استفاده از بهترین نوع معماری و توجه بسیار ساخته شده اند نیز جز معروف ترین های دنیای گردشگری محسوب می شوند بازار وکیل و نوع معماری به کار رفته در ساختش در طول سال ها مورد توجه قرار گرفته است.
شاهچراغ نیز یکی از مکان های زیارتی شهر شیراز است که مقبره برادر امام هشتم را در برگرفته و این مقبره که به آینه کاری و کاشی کاری اش معروف است در دوره قاجار ساخته شده است.

تخت جمشید
تخت جمشید معروف ترین و اصلی ترین مکان تاریخی شیراز است. این مکان ۵۱۸ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده و بین اروپاییان به پارسیان معروف است .این بنا را داریوش بنا نهاده است و سنگ نوشته ها و لوح نوشته های زیادی در این مکان از پیشینه فرهنگ و تمدن ایرانی در این مکان مقدس وجود دارد.
هز چند این مکان وسیع که زمانی ۴۳۶۰۰ نفر جمعیت داشته است توسط اسکند مقدونی به آتش کشیده شده است اما هنوز هم آثار باقی مانده از این مکان نماد اقتدار کشور است و این مکان در دنیای گردشگری بسیار حائز اهمیت است.
شیراز مملو از آثار تاریخی و باستانی و فرهنگی است و در این مقاله کوشیدیم به بخشی از زیبایی ها و جاذبه های گردشگری این شهر بپردازیم باشد که موجب تفکر بیشتر بین مدیران گردشگری و گردشکران شده باشیم.و به امید روزی که این شهر تاریخی در دنیا بدرخشد.