درباره بهار گردشگری

موسسه آموزش عالی بهار اولین برگزارکننده دوره های MBA ،DBA و Post DBA در سه حوزه ی گردشگری، هتلداری و گردشگری سلامت. و مجری برگزاری دوره های رسمی گردشگری. دارای مجوز رسمی از وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی.

اطلاعات تماس
آدرس :تهران، خیابان شیخ بهایی، شهرک والفجر، خیابان ایرانشناسی، خیابان شهرداری، بنیاد ایرانشناسی،ساختمان تحصیلات تکمیلی، طبقه دوم،دفتر آموزش های گردشگری و هتلداری بهار
info[ @ ] bahartourism.com
02188735566
02188740058
Follow Us
گردشگری در اصفهان

اصفهان به عنوان یکی از قطب های گردشگری ایران

آموزش گردشگری برای مجموعه گردشگری بهار یک رسالت هست و هدف این مجموعه پرورش مدیران فعال در حوزه مدیریت گردشگری هست.

در این مقاله به اصفهان به عنوان به عنوان یکی از قطب های گردشگری ایران می پردازیم و قصد داریم کمی فراتر رفته و به آموزش گردشگری از منظری دیگر نگاه کنیم.
اصفهان که از نظر جمعیت سومین شهر پرجمعیت کشور ما هست بسیار مورد توجه گرشگران داخلی و خارجی است و به دلیل زیبای محصور کننده به نصف جهان معروف است.
یکی از زیبایی های این استان میدان نقش جهان است که البته آثار تاریخی دیگری را نیز همچون کاخ عالی قاپو،سردر قیصریه و بازار قیصریه و مسجد امام را در خود جای داده است. میدان نفش جهان میدانی مستطیل شکل با ۵۶۰ متر طول و ۱۶۰ متر عرض است که مستطیل بودنش آن را از دیگر میادین متمایز نموده است و البته نشان از ذوق و هنر و تفکری است که در دل خود از سبک و سیاق معماران ایرانی دارد.
همان طور که بارها در آموزش گردشگری به آن پرداخته ایم هدف از گردشگری برای توریست های خارجی آشنایی با فرهنگ و تمدن یک سرزمین است و اصفهان و نقش جهانش حرف های نگفته ی زیادی برای گردشگران خارجی از تمدن غنی ایرانی می تواند داشته باشد چرا که این میدان نه تنها خود یک نشان و نماد از معماری و تمدن ایرانی است دورتادورش را آثار باستانی بسیاری احاطه کرده است که این مجموعه در کنار هم خیره کننده است.

کاخ عالی قاپو
کاخ عالی قاپو که ۶ طبقه است و یکی از بهترین و زیباترین کاخ ها محسوب می شده است در زمان صفویه ساخته شده است و در میدان نقش جهان هنر نمایی می کند.این شاهکار تاریخی به دستور شاه عباس ساخته شده است و روبروی مسجد شیخ لطف اله واقع شده است.این بنا توسط رضا عباسی ساخته شده است و نشان و نمادی از معماری و هنری است که به وسیله این معماری هنری به تصویر کشیده شده و مینیاتورهای این بنا نماینده فرهنگ ما و اصالت ایرانی است. در آموزش گردشگری باید تمرکز بر روی انتقال این فرهنگ به گردشگران خارجی باشد.
مسجد شیخ لطف الله که یکی دیگر از جادبه های گردشگری اصفهان است که در میدان نقش جهان واقع شده است شاهکاری است که به دست محمد رضا اصفهانی در قرن یازدهم ساخته شده است و سالانه گردشگران بسیاری را به سمت خود می خواند.اصفهانی به عنوان یکی از معروف ترین معماران قرن یازدهم این بنا را با ترکیبی از نور و رنگ منقوش کرده است و هنوز هم پس از گذشت سال ها طرح داخلی بنا خصوصا طاووسی که طرجش با نورهای تابیده از پنجره ها کامل می شود یک شاهکار هنری محسوب می شود.
مسجد امام نیز یکی دیگر از شاهکارهای هنری اصفهان است که نماینده معماری اسلامی ایران است و استاد علی اکبر اصفهانی این بنا را که در نوع خود بی نظیر است ساخته است.
بازار قیصریه اصفهان نیز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری موجود در میدان نقش جهان است که به فرش فروشان اختصاص دارد و دارای سر در بسیار زیبایی است و بافت فوق العاده این بازار و موقعیت جغرافیایی این بازار موچب شده است که به یک مکان بی نظیر برای گردشگران تبدیل شود.
از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان می توا به پل خواخو و سی و سه پل اشاره کرد. این دو بنای تاریخی برای گردشگران تاریخی بسیار خاطره ساز است چرا که در بسیاری از فیلم های ایرانی از این مکان ها استفاده شده است و به نوعی اگر بیننده ای توفق حضور در این مکان را نداشته باشد باز هم خاطرات خوبی از این دو کگان تاریخی دارد و از آنجایی که یکی از المان های اصلی در آموزش گردشگری خاطره سازی و تجربه سازی است سی و سه پل یکی از تصویر منقش در ذهن ایرانی هاست و مدیران فعان در زمنیه مدیریت گردشگری باید بتوانند برنامه ها و استراتژی هایی برای گردشگران خارجی داشته باشند تا بتوانند فرهنگ ایرانی را جز خاطرات گردشگران نمایند.
پل خواجو روی زاینده رود ساخته شده است یکی از زیباترین پل های اصفهان است که در شرق سی وسه پل واقع شده است.

سی و سه پل
و پل سی و سه پل که دارای سی و سه دهانه و نماد آناهیتا است در زمان صفوی ساخته شده است و محل جشن ها و گردهمایی های بزرگان بوده است و یکی از شاهکارهای معماری در دنیا می باشد.
از دیگر مکان های تاریخی اصفهان می توان به کاخ چهلستون اشاره کرد که تلفیقی از فرهنک ایرانی،چینی است و ۶۷۰۰ متر مربع مساحت دارد و این کاخ که دارای دو بخش مجزا است دارای ایوانی بزرگ است و به عنوان یکی از متبرک ترین مکان های دنیا شناخته شده است.
باغ هشت بهشت یکی دیگر از جاذبه های گردشگری اصفهان است که امروزه به عنوان پارک از آن استفاده می شود و عمارت هشت بهشت نیز در مرکز این پارک هنرنمایی می کند این عمارت به صورت هشت پهلو ساخته شده است. و هماهنگی که در طراحی این مجموعه به کار رفته است طراحی منسجم از آن ایجاد نموده است که در نوع خود بی نظیر است.
اصفهان به عنوان یکی از استانهایی است که پژوهشگران می توانند به آن بپردازند چرا که یکی از ویژگی های تمدن و فرهنگ ایرانی طرح های ایرانی و رنک و لعاب فیروزه ای و مینیاتورهای ایرانی است که با نظم خاصی در کنار هم چیده شده است و اصفهان را می توان به عنوان نماینده فرهنگ ایرانی دانست.ایرانیان باستان به پیچیدگی در عین نظم و یکپارچگی معتقد بودند و در تمامی بناهای استان اصفهان می توان این مهم را درک کرد و این مسئله برای گردشگران خارجی بسیار حائز اهمیت است و اصفهان را برای شناختن ایرانی باستان انتخاب می نمایند و باید برای هموطنان ایرانی فرهنگ سازی های لازم انجام شود و آموزش گردشگری نباید صرفا نختص مدیران فعال حوزه گردشگری باشد البته در سال های اخیر سطح دانش جامعه بسیار افزایش یافته است و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بسیاری در این زمینه کوشیده اند.هر سرزمینی تنها در صورتی می تواند حافظ سرمایه ملی خود باشد که به خوبی آن را بشناسد.